Kolorowanki dla dzieci i dorosłych – dlaczego warto z nich korzystać

Kolorowanki dla dzieci i dorosłych – dlaczego warto z nich korzystać

Kolorowanki to specjalne wzory do kolorowania, które pozwalają odstresować się i stworzyć coś pięknego nawet osobom, które nie są szczególnie uzdolnione plastycznie. Kolorowanki zawierają kontury obrazków, które wypełnia się kolorami. Do tego zadania można wykorzystywać kredki, pastele, mazaki i farby, w zależności od preferencji. Kolory również zwykle wybiera się wedle własnego uznania – wyjątkiem są kolorowanki do kolorowania według kodu.

Kolorowanki dla dzieci i dorosłych

Kolorowanki nie są przeznaczone tylko dla dzieci. Istnieją również kolorowanki dla dorosłych, które charakteryzują się większą ilością małych, ozdobnych elementów. Dla niewprawionej ręki dziecka mogłyby stanowić kłopot, jednak osobom, które mają już rozwiniętą motorykę, zapewnią rozrywkę i chwile wytchnienia.

Jakie są zalety kolorowanek?

Kolorowanki wspierają rozwój sprawności motorycznej dziecka – podczas wypełniania obrazka kolorami dziecko stara się robić to starannie, aby nie wychodzić poza linie tworzące obramowanie rysunku. W przypadku małych dzieci kolorowanie można traktować jako wstęp do nauki pisania – dziecko uczy się prawidłowego trzymania kredki, co w przyszłości przełoży się na ułatwienie nauki trzymania długopisu. Kolorowanie rysunków uczy cierpliwości, stymuluje dziecięcą kreatywność oraz umożliwia wyrażanie emocji. Należy jednak zadbać o to, by kolorowanka była dobrze dobrana – niech rysunek odpowiada zainteresowaniom i upodobaniom dziecka – wtedy chętniej zaangażuje się ono w wypełnianie obrazka kolorami.

Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, kolorowanki pozwalają skupić się na jednej czynności i odstresować.

Kolorowanki wodne

Kolorowanek wodnych nie wypełnia się przy pomocy kredek, mazaków, pasteli ani farb. Wykorzystuje się jedynie pędzelek i wodę. Po zmoczeniu obrazka, pojawiają się na nim barwy. Kolorowanki wodne są przeznaczone przede wszystkim dla młodszych dzieci, którym olbrzymią frajdę sprawia patrzenie, jak woda naniesiona na kartkę powoduje, że obrazek wypełnia się kolorami.