Kolorowanki – świetna zabawa dla dzieci i dla dorosłych

Kolorowanki – świetna zabawa dla dzieci i dla dorosłych

Kolorowanki to ciekawy i rozwijający sposób na spędzenie czasu wolnego. Dla maluchów są nie tylko zabawą, ale również doskonałą pomocą w rozwoju. Dla dorosłych natomiast są sposobem na odstresowanie się, czy też powrotem w beztroskie lata dzieciństwa. Na rynku dostępne są różnorodne zestawy do kolorowania, więc każdy może dopasować je do swoich preferencji. Dziecięce kolorowanki często związane są z ulubionymi bohaterami z bajek lub filmów. Zestawy dla dorosłych często składają się z mandali czy abstrakcyjnych kształtów.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania?

Kolorowanie niesie szereg korzyści dla malucha, które będą potem procentować w przyszłości i ułatwiać przyswajanie nowych umiejętności. Podczas kolorowania, dziecko:

– regularnie trenuje motorykę małą – dziecko uczy się poprawnie trzymać kredkę i nie przekraczać linii, jest to świetny wstęp do nauki pisania;

– ćwiczy koncentrację – umiejętność, która jest trudna do opanowania, a niezbędna w szkole;

– poznaje kolory – używanie różnych kredek, ułatwia zapamiętywanie i rozróżnianie kolorów;

– wycisza się – uczy się samodzielnej zabawy w spokoju.

Ważne jest, aby dziecko motywować do kolorowania, ale także zapewnić mu porządne przybory np. miękkie kredki w wielu kolorach. W ten sposób maluch z chęcią będzie sięgał po kolejne kolorowanki.

Kolorowanki dla dorosłych – skąd ich nagła popularność?

W ostatnim czasie można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania kolorowankami dla dorosłych, które to przywędrowały do Polski z Zachodu. Kolorowanki dla dorosłych są alternatywą dla rysowania szlaczków i wzorków na kartkach podczas wykładów czy szkoleń. Są też sposobem na zajęcie dłoni, co jest szczególne ważne dla osób, które są w trakcie rzucania palenia. Kolorowanki dla dorosłych mają istotny wpływ na kondycję psychiczną. Łagodzą stres, a także ułatwiają wyciszenie i koncentrację. Są też sposobem na odnalezienie swojej kreatywności, ale też ciekawym sposobem na spędzenie czasu np. podczas popularnych ostatnio webinarów. Można też spędzić w ten sposób czas ze swoją pociechą, kiedy to każdy będzie kolorował swoje własne kolorowanki.